Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Smoked Chicken Enchilada

04 października 2017


Jeśli kochasz meksykańskie jedzenie, z pewnością natknąłeś się na Enchiladę. Kolejne proste danie zaczerpnięte z kuchni meksykańskiej jest idealne dla każdego, ponieważ w smaku jest bardzo wyraziste, ale nie ostre – jak w przypadku większości meksykańskich przysmaków. Do przygotowania smacznej Enchilady jak się okazuje nie potrzeba zbyt wiele! Wystarczą jedynie tortille kukurydziane, dowolnie przygotowany farsz zazwyczaj z dodatkiem mięsa w pomidorowym sosie, który zawijany jest w tortille. Całość zostaje przykryta sosem pomidorowym i serem. 

Meksykanie to ulubieńcy tortilli kukurydzianej, którą serwuje się z większością potraw – jest to pewnego rodzaju kult praktykowany co najmniej do czasów życia Majów. Niekiedy dowodzi się, że właśnie od nich zaczerpnięta została koncepcja tego dania. Istnieją dowody, że pierwsze enchilady pochodziły z rejonu Jukatan i zawierały w sobie rybę.

Mówiono również, iż danie to serwowane było tylko i wyłącznie na specjalne okazje szlachcicom. Kiedy hiszpańscy konkwistadorzy udali się na półkulę zachodnią udokumentowali różnorodne potraw, spożywanych przez tamtejszych ludzi. Spłaszczony chleb kukurydziany wcześniej był nazywany tlacxalli, jednak później Hiszpanie nawali go tortillą. Echilada widnieje w wielu książkach kucharskich, ale po raz pierwszy ukazała się w roku 1831 w El Cocinero Mexicano.

Jak większość dań meksykańskich enchilada jest dniem prostym w przygotowaniu. Przyrządza się ją z tortilli kukurydzianych, które możemy zrobić w bardzo prosty sposób samemu w domu. Aczkolwiek, jeżeli zależy nam na czasie spokojnie możemy zakupić dobrej jakości gotowe tortille w sklepie. Możemy wtedy większą uwagę skupić na farszu, który przygotować możemy na wiele różnych sposobów w zależności od upodobań.

W  Blue Cactus po wielu latach możemy jednogłośnie stwierdzić, iż mięso drobiowe komponuje się w tym daniu najlepiej. Nie wyklucza się jednak innych rodzajów mięsa. Pierś z kurczaka możemy pokroić w małą kostkę, delikatnie doprawić i podsmażyć na oleju wraz z cebulką.

Dodatkowo świetnie smakować będzie tutaj papryka, którą również dodajemy do mięsa. Po upływie kilku minut dodajemy pomidory z puszki oraz odrobinę śmietany oraz dowolnie doprawiamy. Dla ulubieńców kuchni pikantnej zalecamy dodanie odrobiny papryczki chili. Co więcej, możemy dodawać takie składniki jak kukurydza czy fasola, a na sam koniec koniecznie dodajemy ser.

W ten sposób dusimy całą zawartość, aż do momentu wyparowania nadmiaru wody. Tak przygotowany farsz zawijamy w tortille kukurydziane w tak zwany rulon i układamy w naczyniu żaroodpornym. Całość polewamy odrobiną pozostałego sosu pomidorowego, posypujemy serem i zapiekamy przez kilka minut.

 

W restauracji Blue Cactus enchladas zapiekamy z sosem Mole według naszej sekretnej receptury.

Bardzo szybko możemy się cieszyć wyraziście pomidorowym smakiem Enchilady, którą serwować możemy podczas kolacji ze znajomymi i generalnie dla większej ilości osób. ¡Buen provecho!

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt