Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Kurczak BBQ

12 października 2017

Kurczak BBQ to klasycznie przygotowywana połówka kurczaka, którą marynujemy w specjalnie przygotowywanej przez naszego szefa kuchni marynacie oraz wykańczamy domowym sosem barbecue. Pomimo tego, iż pomysłów na przygotowanie kurczaka jest wiele – obok tak przygotowanego soczystego i wyrazistego dania nie da się przejść obojętnie!

Przygotowanie kurczaka w sosie barbeque jest bardzo proste aczkolwiek dość czasochłonne. Zanim wrzucimy mięso na ruszt powinniśmy je ówcześnie zamarynować, a po grillowaniu wykończyć sosem bbq. Aby uzyskać wyrazisty i niepowtarzalny smak sos powinien być przygotowany przez nas samych, gdyż jest to bardzo łatwe, a znacząco urozmaici smak naszej potrawy.

W celu przygotowania dania powinniśmy wybrać dobrej jakości połówkę kurczaka, którą będziemy marynować w w soku z cytryny, musztardzie, czosnku, oleju oraz soli i pieprzu. W celu uzyskania jak najlepszego połączenia smaków, tak zamarynowane mięso powinno zostać odstawione na jakiś czas.

W restauracji Blue Cactus do grillowania i wędzenia mięsa używamy naszego amerykańskiego grilla marki Champions Tuff wykorzystując do opalania drzewo dębowe, dzięki któremu uzyskujemy wyróżniający się smak i aromat dań.

 

Pamiętajmy, że barbeque to nie tylko sos, ale również styl przyrządzania mięsa oraz spożywania posiłków w grupie bliskich nam osób. Kultura BBQ jest  niezwykle silna, i zauważyć ją możemy w całych Stanach Zjednoczonych, a najbardziej w południowych stanach Teksas i Luizjana, gdzie co roku organizowane są zawody w przygotowywaniu dań z grilla, czyli znanego nam BBQ.

Oczywiście w domowym zaciszu wystarczy zwyczajny grill elektryczny bądź węglowy, albo piekarnik. Następnie, gdy mięso uzyska swój wyraziście złocisty kolor, a skórka delikatnie się przypiecze będziemy mogli spokojnie zdjąć połówkę kurczaka i obtoczyć ją w naszym domowym sosie bbq. Nasz domowy sos barbecue zrobiony jest z pomidorów, ketchupu, marchwi, cebuli, czosnku, selera naciowego, karmelu, musztardy i sosu louisiana. Mieszanka wszystkich tych składników daje nam gęsty, lekko słodki smak.

 

 

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt