Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

Jak łatwo i szybko zrobić guacamole? – przepis szefa kuchni Blue Cactus

18 października 2017

 Zamów na wynos:

 

 

 

Guacamole znane już było w czasach azteckich. Nazwa guacamole jest kombinacją języka hiszpańskiego i indiańskiego. Istnieje bardzo wiele przepisów na przygotowanie tego sosu, które zależą zarówno od dostępności składników, jak i od osobistych upodobań. Guacamole je się z tortillą, w Meksyku podawane jest prawie do wszystkiego.

 

Przyrządzanie guacamole jest także częścią naszych warsztatów gotowania dla firm – Warsztaty Teach&Taste .

 

 

Składniki: (porcja dla 4 os.)

Świeże Pomidory – 2-3 sztuki

Cebula Biała 1/2

Świeża kolendra 1/4 szklanki

Czosnek 2 ząbki

Sok z limonki wyciśnięty z 2 sztuk

Awokado 2 sztuki

Papryczka chili zielona (np. Jalapeno)

Sól (według uznania)

 

 

Przygotowanie jest proste i nie zabiera wiele czasu: 

Pomidory i cebulę pokroić w drobną kostkę. Czosnek i kolendrę posiekać. Obrać awokado i rozgnieść widelcem w misce, natychmiast polać sokiem z limonki – dzięki temu zachowa zielony kolor. Do awokado dodać wszystkie składniki, dokładnie wymieszać i doprawić według uznania do smaku solą.

 

Uwaga: Awokado ma tendencję do natychmiastowego utleniania się, co może spowodować ciemny i mało estetyczny kolor guacamole. Sok z limonki dodany natychmiast po obraniu awokado opóźni ten proces, ale nie wyeliminuje go. Najlepiej jest przygotować wszystkie składniki osobno, natomiast obranie awokado zostawić na moment tuż przed podaniem gościom – wymieszanie całości zabiera jedynie chwilę.

 

 

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt