Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

Jesienne Smaki – Burger z pulpą dyniową

29 listopada 2017

 

 

Zafascynowani kuchnią amerykańską postanowiliśmy przedstawić nieco inną, odmienną wersje klasycznego Burgera! Podany z pulpą dyniową, doprawiony kuminem, karmelizowaną cebulą, rukolą, pomidorem i marynowanym jalapeno burger to idealny pomysł na wykorzystanie sezonowej dyni w oryginalny sposób.

 

Burger podany z pulpą dyniową, to kolejna pyszna pozycja w naszym sezonowym menu, specjalnie przygotowanym na jesienną porę, gdzie wykorzystujemy typowe dla tego okresu produkty. Jednym z nich jest bogata w składniki odżywcze takie jak potas czy beta-kolagen dynia, którą łatwo możemy przetwarzać, chociażby w tzn. pulpę dyniową.

 

Postanowiliśmy  wykorzystać ją dość nietypowo, przygotowując z niej smakowitego burgera. Jest to zdecydowanie najlepsza jesienna odmiana jaką znamy!

 

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest owa pulpa dyniowa. Konsystencją możemy porównać ją do puree ziemniaczanego, jednakże w tym przypadku najlepiej jest dynię upiec w wysokiej temperaturze, aż do miękkości, a następnie zmiksować blenderem.

 

W rezultacie otrzymamy gęsty mus, który później możemy wykorzystywać w kompozycjach zarówno z daniami na słodko, jak i na wytrawnie.

 

Prawdą jest, iż dobrowolnie możemy wybierać produkty, które znajdą się w sezamowej bułce. Chcieliśmy przedstawić wam nieco inną, sezonową wersję burgera, aby pokazać, że można go przygotowywać na wiele sposobów i bawić się komponowaniem jego składników.

 

Pulpa dyniowa w połączeniu z soczyście wypieczonym mięsem wołowym oraz karmelizowaną cebulką to idealne połączenie dające wyraziście słodkawy smak.

 

Klasyczny amerykański Burger gości w naszej karcie od samego powstania restauracji, dlatego możemy się pochwalić, iż jego przygotowanie opracowaliśmy do perfekcji.

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt