Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

Jesienne Smaki – Grillowany Karmazyn

14 grudnia 2017

 

 

Jak dobrze wiecie od zawsze jesteśmy miłośnikami dań z grilla, które przygotowujemy w stylu klasycznego amerykańskiego BBQ. Naszym ostatnim ulubieńcem z pewnością stał się grillowany filet karmazyna wykończony masełkiem miętowym i ziołowym panco.

 

Ziołowy aromat delikatnej ryby  w kompozycji  z przesmażonymi buraczkami idealnie wpisuje się na liście naszego jesiennego menu specjalnego.

 

Nie samym mięsem człowiek żyje! W kuchni meksykańskiej z pewnością nie zabraknie owoców morza oraz ryb, takich jak łosoś, tuńczyk, tilapia czy dorsz. Jednakże dzisiaj chcemy wam przedstawić nieco mniej znaną na polskich talerzach rybę jaką jest karmazyn.

 

Karmazyn jest źródłem pełnowartościowego białka i zdrowych dla naszego organizmu kwasów tłuszczowych, dlatego warto jest wzbogacić swoją dietę w tę chudą i pozbawioną cholesterolu rybę. Mięso jest bardzo delikatne w smaku, a znikoma ilość ości zachęca do podawania ryby dzieciom.

 

Mięso karmazyna jest białe i delikatne w smaku, dlatego połączenie aromatycznych ziół oraz miętowego masełka świetnie wyeksponuje walory smakowe ryby. Przed grillowaniem ryba powinna być odpowiednio zamarynowana.

 

Po wielu testach smakowych doszliśmy do wniosku, iż popularny w kuchni meksykańskiej kumin (inaczej kmin rzymski) wydobywa najwięcej walorów smakowych karmazyna.

 

Niesamowicie zdrowy dla naszego zdrowia kmin idealnie wpasowuje się również w smak buraczków, na których układamy grillowany filet rybny. Delikatna ziołowa panierka „panco” dodaje potrawie chrupkości i wyrazistości.

 

Tak przygotowanego karmazyna uwielbiamy wykańczać miętowym masełkiem. Grillowany karmazyn jest daniem bogatym w wartości odżywcze wzbogacające naszą codzienną dietę. Jest to świetny pomysł na lekki, a zarazem wartościowy posiłek.

 

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt