Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

Meksykańska Chimichanga Jabłkowa

20 grudnia 2017

 

Pomysł na Chimichangę jabłkową został zaczerpnięty z kuchni meksykańskiej. Potrawa ta wyglądem przypomina burrito smażone na oleju bądź maśle, które dla odmiany wypełnione jest farszem ze słodkich jabłek doprawianych cynamonem.

Chimichanga to idealny pomysł na smaczny i prosty deser bądź słodką przekąskę. Od niedawna możecie smakować jej w restauracji Blue Cactus, gdzie zagościła w sezonowym menu specjalnym.

Słowa chimi i changa pochodzą z dwóch hiszpańskich określeń meksykańskich: chamuscado, co oznacza obsmażony i changa, co potocznie określane jest jako niegrzeczną ekspresję nieoczekiwanej lub małej zniewagi. Chimichanga to danie popularne w szczególności w północnym Meksyku, a w szczególności w stanach Sonora i Sinaloa.

Tradycyjne danie to wypełniane jest farszem mięsnym z dodatkiem fasoli, ryżu oraz sera, który następnie zawijany jest  w podłużny rulon, podobnie jak w przypadku burrito. Całość jest dodatkowo podsmażana na oleju i podawana z pikantnymi meksykańskimi sosami bądź guacamole.

W restauracji Blue Cactus postanowiliśmy zaprezentować słodką, jabłkową odmianę chimichangi, która od początku podbiła nasze serca.

Danie to jest nieodłączną częścią naszych warsztatów kulinarnych Teach & Taste, gdzie możecie nauczyć się jej przygotowywania pod okiem profesjonalnego szefa kuchni. Od niedawna pojawiła się w naszym jesiennym menu specjalnym w formie deseru.

Do zrobienia chimichangi nie potrzebujemy wielu składników, bazę stanowić będą jabłka duszone z cynamonem i miodem zawinięte w tortilli, którą na sam koniec obsmażamy z każdej strony, uzyskując dzięki temu chrupiącą skórkę. Chimichanga podawana z lodami waniliowymi smakuje wyśmienicie!

 

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt