Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – BBQ

06 września 2017

 

Większość Polaków barbecue utożsamia z grillem oraz sosem, który najczęściej serwowany jest do dań mięsnych. Aczkolwiek niewielu z nas wie, iż słowo to kryje za sobą o wiele więcej znaczeń.

Zaczerpnięte z języka angielskiego słowo barbeque dla Amerykanów oznacza często rodzaj spotkania towarzyskiego, podczas którego przygotowuje się posiłek. Co więcej, bbq oznaczać może także rodzaj specjalnego piecyka bądź sposób na przyrządzanie jedzenia.

Pomimo tego, że barbeque oraz grill oznacza opiekanie (pieczenie) mięsa, mylne jest jednak wkładanie ich  do tego samego worka. Istnieje pomiędzy nimi znacząca różnica, która tkwi w sposobie pieczenia mięsa. Potrawa z grilla ulega szybkiemu pieczeniu na wysokiej temperaturze, w przeciwieństwie do dania z bbq, gdzie proces pieczenia jest wolny, a mięso za pomocą pary i dymu w niskiej temperaturze podlega wolnej obróbce termicznej.

Barbecuing obejmuje cztery różne rodzaje technik gotowania. Oryginalną techniką jest gotowanie przy użyciu dymu w niskich temperaturach. Zwykle sięgają one około 240-280° C lub 115-145°C, a proces pieczenia jest znacznie dłuższy, gdyż trwa do kilku godzin.

Inna technika, zwana pieczeniem, wykorzystuje duży piec murowy lub piec do pieczenia, wykorzystujący konwekcję do gotowania mięsa i skrobi o stałej umiarkowanej temperaturze, przez średni czas gotowania około godziny. Dodatkowo mięso możemy dusić, co w języku angielskim nazywa się „braising”, a wyróżnia się tym, iż podczas grillowania mięso musi dostawać odpowiednie porcje wilgoci.

Wykorzystując tę ​​technikę, gotowanie odbywa się z różnymi prędkościami, uruchamia się szybko, spowalnia, a następnie przyspiesza, a całość trwa kilka godzin. Najłatwiejsze „grillowanie” odbywa się bezpośrednio poprzez suche ciepło, zwykle na gorącym ogniu o temperaturze powyżej 260 ° C przez kilka minut. Grillowanie może odbywać się na drewnie, węglu drzewnym, gazie lub energii elektrycznej.

W naszej restauracji Blue Cactus przygotowujemy kilkanaście różnych pomysłów na BBQ, które przyrządzamy dla Was na amerykańskim grillu marki Champions Tuff.

  1. Wędzone żeberka – to inaczej duża, specjalnie na naszą prośbę wyselekcjonowana porcja żeberek, która jest uprzednio przez nas marynowana, wędzona do idealnego poziomu miękkości oraz wykańczana domowym sosem BBQ
  2. Lemon Chicken – to nic innego jak grillowana na wolnym ogniu połówka kurczaka, marynowana w specjalnie przygotowanej cytrynowej marynacie. Przepis jest z nami od samego początku powstania restauracji, czyli roku 1996!
  3. Grillowane Krewetki – inaczej ostre krewetki habanero, które marynujemy w naszej pikantnej papryczce habanero, czosnku, świeżych ziołach, soku z limonki i tequili.
  4. Kurczak BBQ – to klasycznie przygotowywana połówka kurczaka, którą marynujemy w specjalnie przygotowywanej przez naszego szefa kuchni marynacie oraz wykańczana sosem BBQ
  5. Łosoś BBQ – grillowany na wolnym ogniu filet z łososia, jest niesamowicie dobrą kompozycją z domowej roboty sosem BBQ.

W żadnym Amerykańskim domu nie może więc zabraknąć miejsca na barbecue, a jeśli jednak nie posiadamy owego grilla, nie musimy się niczym przejmować, gdyż większość parków wyposażona jest w specjalnie dostosowane miejsce na wspólne grillowanie. Kultura BBQ jest więc niezwykle silna, i zauważyć ją możemy w całych Stanach.

Spotkania towarzyskie barbecue oraz wraz z przyjaciółmi przygotowane posiłki, są integralną częścią amerykańskiego stylu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt