Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Łosoś BBQ

20 września 2017

 

 Kuchnia teksańsko-meksykańska, w której się specjalizujemy to przede wszystkim barbecue, czyli typowe dla stylu amerykańskiego pieczenie mięsa. Mówiliśmy o tym, iż BBQ ma szerokie znaczenie, które wiąże się również ze spotkaniami towarzyskimi z przyjaciółmi bądź rodziną oraz wspólnym przygotowywaniem posiłków. 

 Przygotowując łososia nie musimy go uprzednio marynować, jego struktura oraz smak idealnie nadają się na całkowite pominięcie tegoż procesu. Z pewnością możemy pokusić się o podstawowe doprawienie solą bądź pieprzem, aczkolwiek to całkowicie wystarczy. Warto jednak odpowiednio dobrać sposób oraz temperaturę grillowania ryby. Filet z łososia najlepiej pokroić w paski oraz zostawić skórę, która pomaga trzymać rybę razem i zapobiega przywieranie się mięsa do grilla.

 Najważniejsze jest to, żeby nie rozgrzewać grilla do maksimum możliwości, niech będzie on podgrzany wstępnie do średniej temperatury. Mięso musi tutaj dochodzić powoli i stopniowo. Jeśli lubicie chrupiącą skórkę możecie najpierw umieścić ją na grillu tak, aby się przypiekła.

Po około 10 minutach możemy odwrócić rybę na drugą stronę, a kiedy zauważymy, że wszystkie brzegi już się ugotowały, możemy zdjąć filet z grilla.

 

 Grillowanie łososia jest łatwe i szybkie, a tak przygotowany świetnie smakuje z odrobiną soku z cytryny bądź z sosem BBQ.

 

W restauracji Blue Cactus jako dodatek do grillowanego łososia dodajemy domowej roboty sos barbeque, który naszym zdaniem idealnie komponuje się z wszelkiego rodzaju mięsa z grilla. Sos przygotowany własnoręcznie jest o wiele smaczniejszy od tego kupowanego w sklepach, więc warto pokusić się o odrobinę czasu na zrobienie go samemu.

Do przygotowania sosu BBQ będziemy potrzebować przede wszystkim pomidorów, które musimy wcześniej sparzyć i zmiksować przy pomocy blendera. Idąc na łatwiznę możemy użyć gotowego przecieru pomidorowego bądź jeszcze lepiej sprawdzającego się ze względu na konsystencję ketchupu.

Dodatkowo, aby uzyskać należyty smak dodajemy czosnek, cebulę, odrobinę selera naciowego bądź natki pietruszki. Niezbędny będzie również ocet winny i trochę cukru. Jeśli chcemy uzyskać nieco inny, bardziej wędzony posmak możemy pokusić się o dodanie suszonej śliwki.

 

W naszej restauracji dodajemy odrobinę sosu Louisiana, w celu podkręcenia smaku ostrości i dodania meksykańskiego charakteru. W kuchni tex – mex kochamy dania z grilla uzupełniane różnego rodzaju dipami, sos barbeque jest idealny ze względu na swoje walory smakowe. Dla ulubieńców potraw pikantnych proponujemy nieco inne ostrzejsze wydania sosów z papryczkami habanero.

 

Łosoś jest idealną potrawą, która w odróżnieniu od mięsa, dochodzi na ruszcie o wiele szybciej. Dodatkowo nie potrzebuje specjalnego, wcześniejszego marynowania. Jest świetna na szybkie oraz smaczne danie, podczas wspólnego z przyjaciółmi popołudniowego grillowania.

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt