Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Burgers

08 czerwca 2017

Zapewne większość z nas dobrze zna albo słyszała o Burgerze – kanapce składającej się z grillowanego mięsa mielonego, zazwyczaj wołowego, umieszczonego wewnątrz bułki. Inaczej zwane Hamburgery, często są kojarzone z daniem typu fast-food, aczkolwiek bardzo często spotykamy się z indywidualnym przygotowywaniem tego dania w domu albo w restauracjach. Co więcej, wyróżnić możemy wiele międzynarodowych i regionalnych odmian. W restauracji Blue Cactus reprezentujemy zarówno wersję klasycznego amerykańskiego Burgera, jak i również ostrzejszą meksykańską odmianę.

Przygotowanie klasycznego Burgera amerykańskiego nie wymaga od nas dużej ilości czasu, jest łatwe i szybkie w zrobieniu. Grube krążki mięsa mielonego, dobrowolnie doprawionego mogą być smażone, grillowane lub pieczone. Najczęściej wołowina układana jest na sezamowej bułce i zwieńczona jest serem, który pod wpływem ciepłego mięsa rozpuszcza się. Hamburgery często serwowane są z serem, sałatą, pomidorem, bekonem, cebulą, ogórkiem lub chili oraz bardzo często doprawiane przyprawami takimi jak musztarda, majonez, keczup lub innego rodzaju sosy, na przykład BBQ.

Prawdą jest, iż dobrowolnie możemy wybierać produkty, które znajdą się w sezamowej bułce. Do innych dodatków można zaliczyć bekon, awokado lub guacamole, plasterki pieczarek, sos serowy, chili, a nawet jajko sadzone, jajecznica, ser feta, blue cheese, salsa fresca, ananas, jalapeño i inne rodzaje papryki chili, plasterki szynki, sos tartarski, frytki, pierścienie cebuli lub chipsy ziemniaczane. Dodatków jest co nie miara, a z pewnością sam wymyśliłbyś jeszcze więcej składników, które idealne komponowałoby się z całością.

W Meksyku hamburgery są serwowane z szynką oraz papryczkami chili. Dla nas Polaków jest to dość specyficzna odmiana Burgera, gdyż my zazwyczaj nie jadamy go na ostro, a do tego częściej z bekonem niż z szynką. Zazwyczaj na mięso wołowe kładzie się ser, który pokrywany jest awokado, plasterkami pikantnych papryczek jalapeño, rozdrobnioną sałatą, cebulą i pomidorem oraz standardowo majonezem, keczupem i musztardą i sosem BBQ.

W niektórych częściach Meksyku serwowany jest z boczkiem, który może być smażony lub grillowany wraz z mięsem. Inną odmianą jest „Hawajski Burger, zawierający plasterek ananasa. Czasami niektóre hamburgery zastępują krążki mięsa mielonego smażoną piersią z kurczaka, mięsem z owiec wolno gotowanym na rozpalonym ogniu zwanym Barbacoa oraz mięsem adobada, inaczej nazywanym Al Pasador, wyróżniającym się marynowaną w czerwonym sosie chili wieprzowiną.

W restauracji Blue Cactus przedstawiamy wam trzy różne odmiany burgerów, które idealnie komponujemy z domowej roboty zapiekanymi frytkami. Co więcej, nasze sezamowe bułki brioche robione są na bieżąco przez naszych kucharzy, dzięki czemu zawsze są miękkie i świeże.

  •    Klasyczny – przedstawia podstawową wersję amerykańskiego Burgera z mięsa wołowego podawanego na domowej roboty sezamowej bułce. Zawiera on klasyczne dodatki, czyli sałatę, pomidor, ogórek konserwowy, cebulę i majonez BBQ.
  •    The Best – składający się z wyselekcjonowanej wołowiny, podawanej na domowej roboty bułce sezamowej brioche, idealnie komponujących się z serem Ementaler, bekonem, cebulą, ogórkiem konserwowym majonezem BBQ. Jest to dla nas jak sama nazwa mówi idealna wersja Burgera.
  •    Jalapeño – to zdecydowanie bardziej meksykańska wersja Burgera, która jest znacznie pikantniejsza od swoich poprzedników. Pomimo wysokiej jakości wołowiny ułożonej na sezamowej bułce, zawiera również grillowane pomidory, ostre papryczki jalapeño, od których wywodzi się jego nazwa. Zamiast klasycznego sosu BBQ, wykorzystujemy majonez zawierający średnio ostrą papryczkę chipotle.

Czy też uważacie, że wielkość klasycznego Amerykańskiego burgera jest dość duża? Poszliśmy tym tokiem myślenia i w restauracji Blue Cactus podczas urodzinowej niespodzianki, stworzyliśmy specjalnie dla naszego gościa jedyny taki – 6 kg Burger! Nie było łatwo, ale spójrzcie jaki był efekt naszej pracy. Do tego zaskoczenie w oczach solenizanta – niezapomniane.

 

 

Zapraszamy:)
telefon: 22 851 23 23
oraz
… rezerwacje@bluecactus.pl