Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Chili Con Carne

27 kwietnia 2017

Chili con carne z hiszpańskiego oznacza papryczki chili z mięsem. Danie to pochodzi z Meksyku, ale również z Ameryki Południowej, gdzie często podawana jest jako fast food. Jak sama nazwa wskazuje jest to pewnego rodzaju gulasz serwowany z ostrymi papryczkami chili oraz mięsem najczęściej wołowym.

Chili con carne niesie ze sobą wiele historii i legend, mówiących o powstaniu dania. Znane są dwie, najbardziej powszechne legendy, które opowiadające o pochodzeniu potrawy. Pierwsza opisuję hiszpańską zakonnicę żyjącą w 1600 roku Marii z Agredy, której duch wielokrotnie opuszczał swoje ciało i wędrował przez Atlantyk, aby rozpowszechniać chrześcijaństwo wśród Indian.

Jednego razu, po powrocie z wyprawy jej duch zapisał pierwszy przepis na Chili con carne, który prawdopodobnie otrzymała od Indian. Druga, bardziej realistyczna historia opowiada o mieszkańcach Wysp Karaibskich, którzy na początku 1723 roku przesiedlili się do San Antonio. Co za tym idzie wykorzystywali lokalne produkty takie jak dziko rosnącą cebulę, łatwo dostępne papryczki i łączyli z różnego rodzaju mięsem. Dzięki temu zapoczątkowali oni przepis na Chili con carne, które w obecnych czasach stanowi klasykę w kuchni teksańsko – meksykańskiej.

Przygotowanie tego dania okazuje się być banalnie proste, gdyż jest to danie jednogarnkowe, więc wszystko polega na wymieszaniu składników ze sobą. Podstawą potrawy stanowi mięso, najlepiej wołowe, aczkolwiek możemy tak naprawdę używać wszelakiego rodzaju mięsa, które powinno być wcześniej zmielone i podsmażone.

Dodatkowo potrzebna nam będzie cebula, którą możemy podsmażyć razem z mięsem oraz papryczki chili, które nadadzą daniu ostrego smaku. Oprócz tej bazy możemy dodać pomidory, czosnek, fasole czy kukurydzę. Tak naprawdę możemy wykazywać się kreatywnością i bawić się dodatkami według naszego uznania.

W Blue Cactus dodajemy również cukinię, dynię, kolendrę oraz papryczki jalapeño i podajemy potrawę dla odmiany z chlebkiem kukurydzianym. Dla miłośników kuchni wegetariańskiej przygotowaliśmy również wersję bezmięsną, nazywaną Chili sin carne. Wszystkie składniki podgrzewane są w garnku i tak przygotowane chili najczęściej podawane jest z tortillą meksykańską lub gotowanym ryżem.

Ciekawostką jest fakt, iż Teksańczycy ogłosili w 1977 roku chili con carne oficjalnym daniem stanu Teksas. Danie to ma również swoje święto, gdzie co roku w San Antonio wszystko toczy się wokół chili con carne i nazywane jest festiwalem kolorowych chili.

 

 

Zapraszamy:)

telefon: 22 851 23 23

oraz

… rezerwacje@bluecactus.pl