Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Nachos Montana

30 sierpnia 2017

Zapewne każdy słyszał o niewielkich chipsach z tortilli pokrytych roztopionym serem, czyli tzn. „naciosach”. Niewielu jednak wie, iż oryginalnie danie to wywodzi się z miasta Piedras Negras w Meksyku, znajdującego się tuż przy granicy z Eagle Pass w Teksasie.

Nachos podawane są z różnymi dodatkami, wśród nich znajdzie się mięso, fasola, pomidorowa salsa fresca, guacamole, oliwki, czy pikantne papryczki jalapeño. Jest to danie niezwykle smaczne, a równocześnie bardzo proste w przygotowaniu.

Wszyscy zachwycają się smakiem klasycznych nachos, aczkolwiek mało kto wie, iż danie to zostało stworzone po raz pierwszy przez szefa kuchni Ignacio Anaya don „Nacho”. W 1943 roku, Ignacio podczas wizyty żon amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Fort Duncan w Piedra Negras przygotował dla nich danie, z obecnie dostępnych produktów. W kuchni pozostało niewiele, zaledwie tortille i ser.

Ignacio wpadł na wspaniały pomysł i zdecydował się pociąć tortille na kształt trójkątów i szybko zapiec z serem cheddar oraz doprawić pokrojonymi w plasterki marynowanymi papryczkami jalapeno. Kiedy kobiety zapytały się, jak nazywa się to wyśmienite danie Ignacio odpowiedział „nachos especiales” i tak powstały Nachos.

Ignacio o nowo powstałym przydomku „Nachos” otworzył później swoją własną restaurację Nacho’s Restaurant w Piedras Negras, która do tej pory serwuje oryginalnie przez niego wymyśloną potrawę.

Nacho zazwyczaj robi się kładąc na blasze do pieczenia tortillę, a dokładniej chipsy kukurydziane, które następnie pokrywa się serem, a na wierzchu układa pokrojoną w plasterki paprykę jalapeno.

W restauracji Blue Cactus serwujemy klasyczne Nachos Montana, które zapiekamy z chili con carne  oraz najlepiej w tym daniu smakujący serem cheddar. Do tak przygotowanego nacho podajemy śmietanę, pomidorową Salsę Fresca oraz marynowane ostre papryczki jalapeno. Danie to najczęściej serwowane jest z mięsem wołowym, które dodajemy do chili con carne oraz fasolą. Nachos bardzo szybko spodobały się całemu światu, a w szczególności podbiły serca mieszkańców Teksasu.

Pomimo tego, że Nachos zostały wynalezione w Meksyku, miały zaspokoić amerykańskich żołnierzy, którzy od razu zakochali się w smaku tego dania. Z tego powodu w Stanach Zjednoczonych od tamtego czasu 6 listopada świętuje się narodowy dzień Nacho.

Co więcej, co roku organizowany jest również Międzynarodowy Festiwal Nacho, który odbywa się w dniach 13-15 października w Piedras Negras, miejscu narodzin nachos. Festyn jest wydarzeniem kulturalnym, który łączy ze sobą również muzykę na żywo, sztukę, zajęcia kulturalne i konkurs „największego nachosa świata”, który jest zarejestrowany do światowych rekordów Guinnessa.

Typowe Nachos serwowane są w barach bądź restauracjach jako przystawka, aczkolwiek coraz częściej spotkać się możemy z bardziej rozbudowaną wersją tego dania, która podawana jest równie dobrze jako danie główne. Zależnie od preferencji smakowych możemy dowolnie komponować dodatki, które urozmaicą serowe tortille.

Spróbujcie naszego klasyka! 😉

 +48 22 851 23 23

 recepcja@bluecactus.pl

Polecamy: rezerwację stolików