Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Pepper Poppers

06 kwietnia 2017

  Pepper Poppers – czyli ostre papryczki wypełnione kremowym serkiem

  Pepper poppers to kolejny klasyk kuchni teksańsko-meksykańskiej, który omówimy w naszym cyklu #TexMexWednesday. Danie to wykonane jest z ostrych, meksykańskich papryczek jalapeño wypełnionych delikatnym kremowym serkiem, a następnie podwójnie panierowanych. To oto ostra przekąska jest amerykańską odpowiedzią na meksykańską wersję przystawki – chotile relleno.

Pepper poppers
albo inaczej jalapeño poppers to inaczej mówiąc papryczki jalapeno, które z reguły są wydrążone i nadziewane mieszaniną sera, przypraw, a czasem nawet mielonego mięsa, a następnie smażone w dość grubej panierce. Potrawa ta często nazywana jest „pancernym jajkiem”, zwłaszcza jeśli papryka owinięta jest boczkiem lub kiełbasą. Termin ten używany był co najmniej od roku 1972 w Teksasie i był znakiem towarowym Jalapeño Poppers. Danie to jest odpowiedzią kuchni teksańskiej na meksykańskie chile relleno, czyli papryczkę chili nadziewaną farszem i następnie zasmażaną. Zauważalny jest wpływ obu tych regionów, zarówno Teksasu jak i Meksyku – nic dziwnego więc, że nadziewane papryczki zawitały w naszych klasykach kuchni Tex Mex. O pikantności potrawy decydują przede wszystkim papryczki jalapeño, jednakże za pomocą farszu, którego smak możemy regulować według własnego uznania, jesteśmy w stanie zmniejszyć ostrość papryki i dodać jej delikatnego smaku.

W Blue Cactus
danie to niezmiennie gości w karcie menu od samego powstania restauracji, czyli od ponad 20 lat. Nasze papryczki jalapeño sprowadzamy z samego Meksyku i nadziewamy je przygotowanym przez nas serowo-ziołowym farszem w wersji wegetariańskiej, bez dodatku mięsa. Dla złagodzenia ostrości papryczek i nadania naszemu daniu orzeźwiającego smaku serwujemy je z kwaśną, gęstą śmietaną lub z jogurtowym sosem Ranch z dodatkiem ziół i limonki. Oryginalna receptura tego dania pochodząca z kuchni teksańsko–meksykańskiej jest od wielu lat idealnym rozwiązaniem na przystawkę przed daniem głównym.
Zapraszamy 🙂
telefon: 22 851 23 23
oraz …
rezerwacje@bluecactus.pl