Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Quesadilla

15 marca 2017

Klasyczna quesadilla z kurczakiem i Salsą Fresca

 Oryginalnie quesadilla pochodzi z kolonialnego Meksyku i jest najpopularniejszym daniem tego kraju. Zalicza się do dań szybkich i łatwych w przygotowaniu.
 Quesadilla na przestrzeni wieków przechodziła znaczne transformacje związane z licznymi próbami stworzenia jej różnych wariantów. Danie to możemy robić z ogólnodostępnych składników oraz na wiele sposobów, zależnie od naszych upodobań.
 Quesadilla należy do dań, których przygotowanie nie zajmie nam więcej niż 15 minut. Do zrobienia tej potrawy potrzebujemy przede wszystkim tortilli (płaski placek zrobiony z masy kukurydzianej) oraz sera. Z doświadczenia wiemy, iż najlepiej sprawdza się tutaj ser cheddar albo zwyczajnie mozzarella. Dodatkowo przygotowujemy pierś z kurczaka, kroimy w małą kostkę, przyprawiamy świeżo zmielony pieprzem i podsmażamy na patelni. Do urozmaicenia naszego dania możemy użyć dodatków, które dobieramy zgodnie z naszymi upodobaniami. Może to być zarówno mięso, jak i w wersji wegetariańskiej warzywa, na przykład papryka czy nawet fasola.
 Tradycyjnie używa się sera typu Oaxaca , jest on produkowany w południowym Meksyku w stanie Oaxaca i jest nazywany meksykańską wersją mozzarelli. Na północy Meksyku używa się również tortilli pszenicznej zamiast kukurydzianej.
 Kolejnym krokiem jest wyłożenie wcześniej przygotowanych składników, czyli podsmażonego już kurczaka, sera i innych dodatków na placki z tortilli. Przygotowując nadzienie możemy rozłożyć go zarówno na jednym placku i złożyć na pół jak i przykrywać drugim. Dodatkowo, możemy doprawić danie świeżą kolendrą oraz dodać jedną papryczkę jalapeno dla podkręcenia ostrości. Na koniec na patelni bądź w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni podgrzewamy quesadille do momentu rozpuszczenia się sera i voila!

W Meksyku możemy wyróżnić dwie odmiany Quesadilli. Jedną jest Quesadilla gringa, z dodatkiem mięsa, drugą jest Quesadilla de flor de calabaza, z dodatkiem sosu z kwiatów dyni.
 Jeśli jesteście miłośnikami naszej kuchni, zauważyliście już, że wiele dań podajemy z salsą fresca i robimy to nie bez powodu. Salsa Fresca inaczej zwana Pico de gallo to nic innego jak świeże pomidory z dodatkiem ostrej papryczki chilli, cebulki, aromatycznej kolendry i soczystego soku z limonki. Prosty i łatwy w przygotowaniu dodatek sprawia, że nasze danie jest wyraziste i zarazem jak sama nazwa „fresca” mówi, odświeżające. Lekka salsa fresca jest idealnym kompozytorem do rozpływającej się w ustach quesadilli. Quesadilla świetnie sprawdza się zarówno na przystawkę, jak i na szybkie danie podczas nieoczekiwanej wizyty gości.

Dlaczego Quesadilla w kompozycji z Salsą Fresca?

Jeśli jesteście miłośnikami naszej kuchni, zauważyliście już, że wiele dań podajemy z salsą fresca i robimy to nie bez powodu. Salsa Fresca inaczej zwana Pico de gallo to nic innego jak świeże pomidory z dodatkiem ostrej papryczki chilli, cebulki, aromatycznej kolendry i soczystego soku z limonki. Prosty i łatwy w przygotowaniu dodatek sprawia, że nasze danie jest wyraziste i zarazem jak sama nazwa „fresca” mówi, odświeżające. Lekka salsa fresca jest idealnym kompozytorem do rozpływającej się w ustach quesadilli.
Quesadilla świetnie sprawdza się zarówno na przystawkę, jak i na szybkie danie podczas nieoczekiwanej wizyty gości.
Zapraszamy,
telefon: 22 851 23 23
oraz
rezerwacje@bluecactus.pl