Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Taquitos

22 marca 2017

Taquitos – czyli chrupiące rollsy w meksykańskiej odsłonie

 Taquito jest klasyczną potrawą kuchni meksykańskiej i z języka hiszpańskiego oznacza „małe taco”. Zalicza się do dań szybkich i łatwych w przygotowaniu. Jest to nic innego jak mała tortilla, w której zawijany jest farsz zrobiony z sera oraz kurczaka bądź wołowiny. Chrupiące smażone taquitos są często nazywane Tacos Dorados co oznacza „złote taco” lub inaczej Flautas, czyli krokiety z mięsem.
 Należy do dań szybkich, których przygotowanie nie zajmie nam więcej niż 15 minut. Do zrobienia tej potrawy potrzebujemy przede wszystkim tortilli kukurydzianej, sera oraz wołowiny bądź kurczaka (mięso po usmażeniu powinno być rozdrobnione za pomocą widelca), które są częścią naszego farszu. Z doświadczenia polecamy używanie sera cheddar albo zwyczajnie mozzarelli. W celu urozmaicenia smaku możemy dodać drobno pokrojone w kostkę pomidory doprawione sokiem z limonki. Zrobiony farsz układamy na tortille kukurydziane, zawijamy i smażymy na patelni z każdej strony.
 Danie to jest idealną potrawą zarówno na przystawkę jak i na obiad czy kolację. Niezawodnie sprawdza się wtedy, kiedy szybko chcemy przygotować coś smacznego.
Tradycyjnie Taquitos podawane są z crema, czyli meksykańską śmietaną, oraz pokruszonym meksykańskim serem queso fresco, konsystencją przypominającym ser twarogowy. Danie idealnie smakuje ze zrobionym z avocado, guacamole, oraz z zielonym bądź czerwonym pikantnym chili.
W Blue Cactus klasyczne meksykańskie taquitos podajemy w naszym Cactus Combo Plate, gdzie na jednym talerzu możemy zasmakować klasyków kuchni teksańsko-meksykańskiej. Znajdziemy tam zarówno pikantne Pepper Poppers czy Wings of Fire, jak i bardziej delikatne Pierożki Filo, klasyczne Quesadillas oraz Potato Skins.
Zapraszamy 🙂
telefon: 22 851 23 23
oraz
rezerwacje@bluecactus.pl