Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Wings Of Fire

29 marca 2017

Wings Of Fire – czyli pikantne skrzydełka w sosie Louisiana

 

 

Nic dziwnego, że teksańsko- meksykańskie Wings of Fire nazywane są właśnie ognistymi skrzydełkami. Pomimo tego, że poziom ostrości może być przez nas modyfikowany, gdyż w kuchni tex mex (odróżnić możemy ponad 120 stopni pikantności), w oryginalnym wydaniu danie to jest piekielnie ostre! W gorącym Teksasie skrzydełka idealnie sprawdzają się na przyjęciach Barbecue (BBQ) – organizowanych na świeżym powietrzu, gdzie dania są grillowane najczęściej na świeżo palonym drewnie.
Wings of Fire należy do dań łatwych w przygotowaniu, i idealnie sprawdza się na większych przyjęciach rodzinnych lub w gronie znajomych. Największym wyzwaniem jest wysmażenie skrzydełek na chrupko, aczkolwiek jest na to sposób. W celu uzyskania należytego efektu powinniśmy nasze skrzydełka obtoczyć w mące, po czym smażyć na głębokim tłuszczu na patelni bądź tak jak w oryginalnej wersji grillując na piecu (elektrycznym, węglowym, gazowym) w celu uzyskania chrupkości za pomocą grillowania. Czekamy, aż skrzydełka zaczną się rumienić, ważne jest to, aby ogień nie był za duży, by nie spowodować spalenia się skrzydełek. Lepiej będzie, gdy damy skrzydełkom więcej czasu na wolnym ogniu, aby mięso było w środku dokładnie wypieczone. Kiedy już zauważymy, że skrzydełka lśnią od chrupkości, czas aby obtoczyć je naszym wcześniej przygotowanym pikantnym sosem bazującym na chili.
W restauracji Blue Cactus do zrobienia pikantnych skrzydełek przygotowujemy sos Louisiana, który jest zrobiony na bazie ostrych papryczek chili. Jak sama nazwa mówi, pochodzi on ze stanu Louisiana położonym na południu USA, nad Zatoką Meksykańską. Co więcej, Wings of Fire możecie smakować w trzech różnych ostrościach, zaczynając od najłagodniejszej wersji i kończąc na bardzo pikantnym wydaniu.

Dlaczego Wings of Fire z sosem Ranch i blue cheese?

W celu złagodzenia pikanterii skrzydełek, warto przygotować dodatkowy sos, który złagodzi ostre smaki. Próbując wielu kombinacji, doszliśmy do wniosku, iż najlepiej sprawdzają się tutaj dwa, różne od siebie sosy Ranch i Blue cheese. Sos Ranch jest mieszanką ziół i limonki, z dodatkiem śmietany łagodzi i orzeźwia nasze danie. Blue cheese, czyli dosłownie niebieski ser bazuje na serze pleśniowym gorgonzola, jogurcie i mleku. Dla wyostrzenia smaku dodajemy odrobinę pikantnego sosu Louisiana, dzięki czemu uzyskujemy charakterystyczny i wyrazisty smak.
Zapraszamy 🙂
telefon: 22 851 23 23
oraz
rezerwacje@bluecactus.pl