Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

#TexMexWednesday – Żeberka BBQ

13 kwietnia 2017

Kuchnia amerykańska zdecydowanie oszalała na punkcie dań barbecue, możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy aczkolwiek w stanie Texas czy też Louisiana
dania z grilla to klasyka. Odpowiednie przyprawianie, marynowanie, a później duszenie mięsa sprawia, że zyskuje ono aromatyczny smak i z łatwością odchodzi od kości. Żeberka wieprzowe robione właśnie w stylu kuchni amerykańskiej w kompozycji z sosem BBQ idealnie oddają klimat południowej części Stanów Zjednoczonych.

W Polsce mówiąc o barbecue często mamy na myśli sos, aczkolwiek w Stanach Zjednoczonych barbecue to inaczej mówiąc grillowanie. Jest to nie tylko swego rodzaju uczta, ale równiej proces pieczenia mięsa, w którym liczy się nie tylko wysoka jakość, ale specyficzny sposób w jakim opiekane jest mięso oraz rodzaj drewna do tego użyty. Tak pospolite jak żeberka danie, spotykane jest w niemalże każdej kuchni, gdzie spożywamy mięso wieprzowe. Aczkolwiek amerykańska wersja tego dania znacząco wyróżnia się spośród innych wersji zarówno walorami smakowymi jak i sposobem przygotowania mięsa. Wielu z nas może nie zdawać sobie z tego sprawy, ale amerykanie są istnymi maniakami dań barbecue. W stanach takich jak Teksas, Louisiana czy Tennessee organizowane są liczne coroczne zawody, które ukazują mistrzów w przygotowaniu żeberek barbecue.

Przygotowanie amerykańskich żeberek, czyli tak zwanych ribsów okazuje się być nie lada wyzwaniem. Mięso musi być odpowiednio wyselekcjonowane i nie chodzi tutaj tylko o to, aby mięso było wysokiej jakości. Otóż rzadko zdajemy sobie sprawę z tego jak krojone są żeberka, w Polsce zazwyczaj podawane w klasycznych „paskach”. Aczkolwiek w tym przypadku mięso powinno być wykrojone z części „baby back ribs”, znajdującej się bliżej kręgosłupa. Posiadając już tak wybrane żeberka, powinniśmy skupić się na odpowiednim ich marynowaniu.

Przyprawiać je możemy dowolnie, w zależności od gustu, jednakże mięso powinno być marynowane na sucho i następnie odłożone na kilka godzin bądź nawet na całą noc do lodówki. Mieszanka przypraw dokładnie nasączy nasze mięso różnymi aromatami, dzięki czemu uzyskamy głębszy i charakterystyczny smak dania. Następnie przychodzimy do części najtrudniejszej, czyli do duszenia i wędzenia żeberek na wolnym ogniu przez wiele godzin.

W restauracji Blue Cactus nasze mięso wieprzowe jest specjalnie selekcjonowane na wzór amerykańskiej wersji St. Louis oraz odpowiednio według oryginalnego przepisu przygotowywane w naszej wędzarni. Amerykanie przygotowując dania barbecue swoją uwagę skupiają na tym, aby mięso było długo grillowane na drewnie, w niskiej temperaturze. Na koniec nie możemy zapomnieć o jednym z najważniejszych składników tradycyjnego barbecue czyli o sosie. Wybór sosu jest duży i zależy od naszych preferencji smakowych i polewany jest bezpośrednio po pieczeniu na mięso.

Dzięki tak przygotowanym żeberkom, uzyskujemy specyficzny smak, a mięso dosłownie mówiąc odrywa się od kości i uzyskuje soczysty i aromatyczny smak. Pomimo tego, iż droga do przygotowania tego dania jest długa, potrawa zaskakuje nasze kubki smakowe, więc z pewnością warto jej spróbować.


Zapraszamy:)

telefon:
22 851 23 23

oraz …. rezerwacje@bluecactus.pl