Pokaż menu

+48 22 851 23 23 Zarezerwuj stolik Kontakt

PL / EN

Święto Zmarłych w Meksyku, czyli El Día de los Muertos

01 listopada 2017

 

Meksykański Dzień Zmarłych jest zupełnie inaczej  obchodzony jest niż ten znany nam w Polsce. Słodycze, tequila i wiązanki w kształcie gitar, kolorowych czaszek – meksykański Dzień Zmarłych nie przypomina zupełnie naszych Zaduszek. Na cmentarzu zamiast zadumy możemy zobaczyć rodzinną fiestę, podczas której dominuje  dobra zabawa i uśmiech.

Elementem niewątpliwie odróżniającym Meksykanów od  reszty świata katolickiego jest podejście do śmierci i emocje, jakie się z tym wiążą. Aktualnie w Meksyku obchodzone są dwa Dni Zmarłych –  1 listopada, poświęcone zmarłym w młodym wieku, a także obchodzone 2 listopada – poświęcone duszą dorosłych.

 Indianie wierzą, że śmierć jest uzupełnieniem, a nie przeciwieństwem życia,  budzi respekt, a nie strach, jak w kulturze europejskiej. Meksykanie rodzą się aby umrzeć i umierają, żeby się odrodzić. Śmierć jest dla nich początkiem odrodzenia, a z narodzinami zawsze  łączy się radość. I takie jest właśnie Święto Zmarłych w Meksyku – pełne radości, zabawy, kolorów i świateł.

 

 

 

Oficjalne obchody zaczynają się późnym wieczorem 31 października, niemniej przygotowania do przyjęcia umarłych, którzy odwiedzają swoich bliskich, zaczynają się znacznie wcześniej.

Pierwsza część święta zaczyna się w domu, dlatego też w jego najważniejszym punkcie  buduje się ołtarz (ozdobiony kwiatami, który w połączeniu z kadzidłami wskazuje zmarłemu drogę do domu) – stawia się  na nim poczęstunek  dla zmarłych. Meksykanie wierzą, że zmarli chcą zjeść te potrawy, które lubili za  życia. Poza jedzeniem, na ołtarzu znajdują się zdjęcia zmarłych, figurki Matki Boskiej i innych  świętych, małe czaszki z czekolady, przedmioty zmarłego, a także  woda do umycia się po podróży z zaświatów.

Druga część święta  przeznaczona  jest na festiwale i uliczne świętowanie. Po zachodzie słońca Meksykanie udają się na cmentarz. W trakcie nocnej biesiady rozpalane są ogniska, atrakcyjne występy tradycyjnych kapel, które grają ulubione piosenki zmarłego. Rytuałem kończącym obchody święta jest  rodzinne odwiedzenie kościołów i modlitwa w intencji zmarłych.

 

 

 

Żródło fotografii : diadelosmuertos.yaia.com